Change.org – Türk

Rojava’nın bombalanmasına hayır! Rojava uçuşa yasak bölge ilan edilsin!

Rojava, başta Kürtler olmak üzere bir çok faklı halkın huzur içinde bir arada yaşadığı Kuzey Suriye’de bir bölgedir. Suriye’de savaşın hüküm sürmeye başlamasından beri demokrasi arayışı içerisindeki bütün girişimler İŞİD ve başka islamcı grupların sürekli saldırısı altındadır. Bu terör dolayısıyla sayısız insan hayatını kaybetmiş ve yüz binlercesi de evlerini terk ederek sığınmacı olamk zorunda kalmışlardır. Askeri anlamda İŞİD artık bölgede tamamen yenilmiş durumdadır. Yine de sivil halk islamcı çetelerin saldırısına uğramaktadır. Türkiye devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle 2018 yılının başında Afrin kantonu vahşi bir şekilde saldırıya uğramış ve büyük hak ihlalleri altında işgal edilmiştir. Gelişmekte olan demokrasiye bu şekilde zarar verilmiştir.

Kürt Özgürlük Hareketi Rojava’da demokratik, çok kültürlü, sosyal adalet temelinde ekolojik bir toplum inşa ediyor. Kadınlar ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğu, farklı toplumların bir arada barış içinde yaşıyor. Bu özgür ve demokratik toplum inşası ile dayanışma içinde olmalı ve onu desteklemeliyiz!

Ama bunun bizimle, Almanya ile ne ilgisi var ki? Bu savaşta da, her savaşta olduğu gibi Alman silahları kullanılmakta! Bunu Erdoğan ve ortakları demokratik inşayı sekteye uğratmak için kullanıyor! Bu yolda her yolu da kendilerine hak görüyorlar! Bütün demokratik kesimlere çağrımızdır: Buna hep beraber dur diyelim! Rojava’da savaşa HAYIR! Alman hükumetinden talebimizdir: Türkiye’ye silah sevkiyatını durdur! Rojava üzerinde acilen uçuşa yasak bölge ilan edilsin!